Supernowoczesna kamera wspomaga chirurgów.
Kilka miesięcy temu Blok Operacyjny Brzeskiego Centrum Medycznego został wyposażony w najnowszej generacji sprzęt do obrazowania tkanek. Po podaniu dożylnym lub podtkankowym specjalnego markera, tzw. zieleni indocyjaninowej (ICG) nasi chirurdzy mogą bezpieczniej i precyzyjniej wykonywać wiele zabiegów.
– Jesteśmy prawdopodobnie pierwszym miejscem na Opolszczyźnie, a także niewątpliwie jednym z niewielu ośrodków w Polsce, gdzie operacje, głównie onkologiczne mogą być rutynowo wspomagane tą metodą – zauważa lek.Zbigniew Krawczuk, ordynator chirurgii Brzeskiego Centrum Medycznego. – Zwiększa to bezpieczeństwo operacji zarówno laparoskopowych, których w naszym szpitalu wykonuje się około 40%, jak i otwartych. Środek medyczny (ICG), który podajemy pacjentowi jest bezpieczny, praktycznie bez działań niepożądanych.
Dzięki nowej metodzie chirurdzy mogą m.in. ocenić granice guza do usunięcia, zidentyfikować drogi żółciowe podczas operacji, a także określić zakres koniecznych do usunięcia węzłów chłonnych, czy wykonać biopsję.
Warto podkreślić, że stosowanie zieleni indocyjaninowej stało się rutynowe w wielu centrach chirurgii na świecie, także w Polsce. Dziś od tej metody nie ma już odwrotu. Wszystkie oddziały zabiegowe w krajowych placówkach leczniczych będą stosować ICG. Pacjenci Brzeskiego Centrum Medycznego mają dziś dostęp do leczenia zgodnego z najwyższymi, Polskimi i światowymi standardami. Bo, jak podkreślają nasi chirurdzy – „Nie ma medycyny powiatowej, wojewódzkiej, czy klinicznej. Jest tylko ta dobra i zła medycyna”.
Zakup sprzętu został sfinansowany z dotacji przekazanej przez Powiat Brzeski. Zakupiony został także nowoczesny ultrasonograf, który wykorzystywany będzie w diagnostyce pacjentów Brzeskiego Szpitala. Całość inwestycji wyniosła prawie 240 tys. zł.