Możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie od lat pobudzają wyobraźnię naukowców na całym świecie. Szybkie przetwarzanie danych i błyskawiczne diagnozy to klucz do sukcesu w leczeniu pacjentów. A jeśli dodać do tego współpracę z doświadczonymi lekarzami, to przełom w medycynie właśnie dzieje się na naszych oczach. Brzeskie Centrum Medyczne może być jednym z pierwszych szpitali w Polsce, który takie rozwiązania zastosuje. Placówka rusza właśnie z projektem badawczo-rozwojowym.

Wykrywanie różnego rodzaju zmian w organizmie, czy ocena trudno widocznych złamań, to od lat bolączka wszystkich radiologów. W Stanach Zjednoczonych, czy w niektórych krajach europejskich stworzenie asystentów sztucznej inteligencji sprawiło, że interpretacja wyników badań obrazowych stała się skuteczniejsza. A co za tym idzie, szybciej można podjąć decyzję o ratowaniu czyjegoś zdrowia i życia.

– I takie rozwiązania chcemy wprowadzić u nas – tłumaczy Kamil Dybizbański, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego. – Takie systemy pamiętają wszystko i mają nieograniczoną bazę wiedzy, do której mają dostęp całą dobę. Jeśli dodać do tego naszych doświadczonych lekarzy radiologów, to będziemy mogli już niebawem mówić o przełomie w medycynie, tutaj w naszym szpitalu.

W ciągu najbliższych miesięcy w BCM-ie zostaną wytrenowane modele sztucznej inteligencji, które będą bazować m.in. na danych klinicznych zgromadzonych w lecznicy.

– Materiały będą wysyłane na serwer obsługujący sztuczną inteligencję, a lekarz po chwili otrzyma odpowiedź, czy wykryto jakiekolwiek zmiany w organizmie. Oczywiście nie będziemy mogli zaufać temu systemowi w stu procentach, bo zawsze będzie jeszcze potrzebny człowiek, który dokładnie przeanalizuje podesłane wyniki i je zaakceptuje. Sztuczną inteligencję będziemy trenować właśnie na danych klinicznych. Skupiamy się w naszym projekcie na analizie zdjęć RTG i tomografii.

– Sztuczna inteligencja to sztuczne sieć neuronowa, czyli im więcej nauki, tym sieć jest skuteczniejsza. Dlatego liczymy, że te nowoczesne rozwiązania pomogą nam w leczeniu naszych pacjentów. Myślę, że za rok, może półtora będziemy mogli pochwalić się tym, że sztuczna inteligencja w pełni zdała egzamin, a radiologom dodała narzędzi do skuteczniejszej interpretacji wyników badań obrazowych – dodaje na koniec dyrektor Dybizbański.

Czy to oznacza koniec lekarzy specjalistów? Dyrekcja szpitala uspokaja. Sztuczna inteligencja ma znacznie ułatwić pracę radiologom i ułatwić im szybszą diagnostykę, jak również dobór optymalnego leczenia pacjentów. Ponadto wypracowane modele po kilku miesiącach pracy systemu będą mieć już zdefiniowane i skonfigurowane opisy badań, co pozwoli zaoszczędzić czas na ich analizę. To z kolei może wpłynąć na większą liczbę wykonywanych zdjęć RTG, czy TK w naszym szpitalu, a wszystko to z korzyścią dla pacjentów.

 

tomografia RTG vs AI (1)tomografia RTG vs AI (2)